When we started planning our emergency pantry, I used the skills I developed while running a home, and raising two active, hungry boys, on one income. I spent a lot of time researching ways to cut food costs, but still have quality foods for our emergency provisions. One way I did this was to break out the costs of each of the foods we normally had in the pantry, and see how low I could go for each item. For example: Which was cheaper, the canned black beans on sale at Harris Teeter, or bulk bag of dried beans from Sam's Club, that we can ourselves? Sometimes combining grocery store sales and coupons was the best way to go, other times I could get the best deals buying bulk from Sam's or from my co-op. Of course, I also preserved as much as I could from our own land, but there is no way to grow everything we need... Which ever way I went , the objective was to provide the best quality food for storage, at the best price I could get. The farther I stretched our prep budget the more I could put in our pantry.

I will be canning 20 pints of beans, the cost per pint of beans at this point is 28 cents a pint. The dome part of the canning lids run about $1.50 a dozen and we will need 20, at $3 for 24, the cost of the lid is 13 cents per jar. The fuel expenditure for running the stove is negligible, so I am not adding that to the cost of the beans. There is the matter of time expended to do the canning, but I am not factoring it in either since this is how I earn my keep... For someone else the calculations might shake out differently. Not everyone has the time or desire to go through the whole canning operation and the beans on sale suit their needs. But for me quality, safety from too much salt, BPA and other additives, and a cost of 2.5 cents an oz., (in comparison to the 6 cents an oz. for the sale beans), are motivation enough for me. I also have the satisfaction of seeing those lovely jars of food lined up in the pantry, knowing that they came from my efforts.
The rest of the beans were cooked and dehydrated, and used to create some other forms of storable food. There will be more on that subject in part two of this post. So for today, how low can I go? Forty one cents a pint is pretty low!
No comments:
Post a Comment